Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

AMICA

Rozmowa z Marcinem Bilikiem

Rozmowa z Marcinem Bilikiem

Marcin Bilik jest wiceprezesem ds. operacyjnych i logistycznych w firmie Amica.

Czym jest strategia „Hit 2023” i jakie znaczenie ma dla niej nowoczesna logistyka?

Strategie są dla naszej firmy najważniejszymi, wieloletnimi planami działania i dotyczą różnych obszarów. Jeżeli chodzi o realizowaną obecnie – „Hit 2023”, jest ona wdrażana od 2014 r. Zakłada dwukrotny wzrost produkcji, oczywiście przy rozwoju organizacyjnym, wzroście zatrudnienia oraz koniecznym efekcie w postaci większej sprzedaży. Jednym z celów jest też rozwijanie kooperacji w zakresie pozostałych segmentów dużego AGD i zwiększenie ich udziału w naszej całkowitej sprzedaży. Nadal jednak jej największą część stanowić ma sprzęt grzejny, produkowany w naszej fabryce we Wronkach. W naszej strategii zakładamy, że aby jak najsprawniej i najszybciej dostarczyć wszystkie nasze wyroby klientom, powinniśmy mieć centrum logistyczne, które w jednym miejscu zgromadzi wszystkie nasze towary. Obecnie mamy dwie, a czasem nawet trzy lokalizacje magazynowania naszych produktów – przede wszystkim magazyn w Niepruszewie, oddalony od fabryki o ponad 45 kilometrów. Dzięki rozbudowie centrum logistycznego przy fabryce we Wronkach i oddaniu do użytku magazynu wysokiego składowania będziemy jeszcze szybciej i sprawniej pakować i dostarczać nasze produkty.

Mówią Państwo, że budowa magazynu przyniesie firmie kilkanaście milionów złotych oszczędności rocznie. Na czym w praktyce zaoszczędzi tutaj Amica?

Nasz obecny magazyn wielkopowierzchniowy w Niepruszewie jest własnością dewelopera. Płacimy więc za wynajem, ale też za transport naszych produktów w obu kierunkach. Przewiduję wielomilionowe oszczędności rocznie, które firma odczuje dopiero po zamortyzowaniu inwestycji. Proszę pamiętać, że takie centrum logistyczne to bardzo duża inwestycja – zmniejszy bieżące koszty, ale też musi się amortyzować. Najważniejsze dla nas jest więc to, że przedsięwzięcie zwiększy naszą konkurencyjność i chodzi tu nie tylko o ekonomię, ale zwłaszcza o jakość pracy.

Proszę powiedzieć, jaki będzie koszt samego utrzymania i eksploatacji magazynu i kiedy w pełni zostanie on wykorzystany?

Dysponujemy symulacjami, które są dość precyzyjne, gdy chodzi o koszty mediów, ale pełne rzeczywiste kwoty poznamy za kilka miesięcy. Koszt utrzymania magazynu wysokiego składowania będzie dużo niższy niż magazynowania tej samej ilości produktów w typowym magazynie wielkopowierzchniowym. Nowy magazyn będzie mieć małą powierzchnię użytkową przy stosunkowo dużej kubaturze, ale będzie też w pełni bezobsługowy. Oczywiście, będą nad tym czuwać specjaliści nadzorujący pracę urządzeń, mamy już przeszkoloną w tym zakresie kadrę.

Co jest szczególnym atutem nowej inwestycji poza aspektami czysto ekonomicznymi?

Poza tym, że będziemy mieli wszystkie towary w jednym miejscu, więc obsługa naszych klientów będzie jeszcze sprawniejsza, magazyn pokaże wyższe kompetencje naszej firmy. Nie boimy się nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań. Idziemy w ślady firm różnych branż, które stawiają na magazyny automatyczne. To ważne również wizerunkowo. Wewnętrznie ważnym atutem nowego centrum logistycznego będzie gruntowna reorganizacja naszej pracy, która pomimo zwiększonej liczby przyjmowanych i wydawanych produktów będzie po prostu lżejsza i bardziej bezpieczna.

Jaką rolę odegra robotyka i do jakiego stopnia zostanie ona wykorzystana w nowej inwestycji?

Zautomatyzowany magazyn będzie pobierał, układał, rotował i wydawał nasze wyroby. To będą rozwiązania na najwyższym poziomie, z których korzysta wciąż niewiele firm. W pełni automatyczny magazyn zarządzany będzie w ramach systemu WMS. Robotyka to bardzo bliski nam temat, widoczny na różnych etapach produkcji we Wronkach, a teraz jeszcze usprawni naszą logistykę.

Zobacz cały artykuł

2017-05-29

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2018 InfoMarket