SONY

Test telewizora Ultra HD Sony KD-55XD9305

Test telewizora Ultra HD

Telewizor należy do z najlepszych modeli marki Sony w klasie Ultra HD HDR. Ma szereg rozwiązań technicznych, które wyróżniają go na tle konkurencji.W telewizorze zastosowano bardzo cienki wyświetlacz, który w najcieńszym miejscu ma zaledwie ok. 12 mm, a wąska ramka wokół ekranu jest praktycznie niewidoczna. Bardzo cienki wyświetlacz uzyskano dzięki podświetleniu „slim backlight drive”, opracowanemu przez firmę Sony.

 

 

Test rozpoczęto od montażu podstawy telewizora i kilku elementów, które tworzą system umożliwiający porządkowanie kabli, jeśli korzysta się z wielu urządzeń zewnętrznych. Podstawa o wyróżniającym się kształcie i elementy maskujące kable są trudne w montażu. Należy korzystać z instrukcji i wymagana jest znajomość rysunku technicznego. Pod osłoną można ukryć kable od tunerów DVB-T i DVB-S, HDMI i zasilania. Należy wybierać kable HDMI bez filtra, ponieważ nie zmieści się on pod osłoną. Szkoda, że niezbędny kabel ethernetowy do funkcji smart TV jest instalowany w gnieździe w panelu z boku obudowy, przeznaczonego zazwyczaj do szybkiego dołączania urządzeń, ponieważ nie można go ukryć pod wspólną osłoną. Przewodowe połączenie z routerem można zastąpić łączem Wi-Fi. Pozostaje jeszcze schowanie dużego zewnętrznego zasilacza.

Test telewizora Ultra HD

Klasyczny pilot wyróżniają dwa przyciski do szybkiego dotarcia do serwisów VoD Google Play i Netflix, z których można odtwarzać materiały wideo 4K. Najważniejsze funkcje dostępu do telewizora są umieszczone są w centralnej części pilota. Należą do nich: Action menu (wybór kanałów TV), Guide (przewodnik po programach), Home (menu główne), Discover (wyświetlanie paska umożliwiającego wyszukiwanie treści programów telewizyjnych lub internetowych), Back (wyjście z funkcji). Jest wyszukiwanie treści głosowe, ale ograniczone do materiałów z serwisu YouTube.

Test telewizora Ultra HD

Telewizor ma bardzo rozbudowane funkcje regulacji obrazu. Z zawansowanych funkcji możliwa jest regulacja poziomu czerni, gammy, automatycznego przyciemniania, precyzyjnej regulacji temperatury barwowej, przestrzeni kolorów. Korzystanie w tych funkcji wymaga wprawy, aby nie pogorszyć obrazu. Przy zastrzeżeniach co do jakość obrazu, przy cenie telewizora ok. 8000 zł, lepiej zatrudnić firmę do kalibrowania obrazu.

Telewizor wyróżniają funkcje usuwania zakłóceń ruchu, takie jak Motionflow, gładkość (stopień płynności ruchu), czystość (ostrość ruchu), tryb kliszy (usuwanie przeplotu). Jeżeli występują nieostrości obrazu w scenach sportowych z szybko poruszającymi się obiektami, takimi jak piłki tenisowe, golfowe, można skutecznie wyeliminować ten efekt.

Test telewizora Ultra HD

Telewizor współpracował z odbiornikiem DVB-S Evobox Cyfrowego Polsatu. Odbierano programy TV z tunerów telewizji DVB-T i DVB-S, odtwarzano filmy z serwisów Google Play i Netfix. Telewizor wykrył automatycznie dekoder Evobox i na wyświetlonej ikonie wyświetlana była jego nazwa, co ułatwiało jego obsługę. Jeżeli nie chce się korzystać z dekodera zewnętrznego, można korzystać z modułu CAM. Zapewniono możliwość szybkiej konfiguracji listy kanałów platformy nc+ przy dekodowaniu programów za pomocą modułu CAM tej firmy. Przy odtwarzaniu filmów z telewizji naziemnej na kanałach TVP1 i TVP2 można korzystać w prosty sposób z dostępu do platformy HbbTV.

Zastosowanie dwóch tunerów DVB-S umożliwia jednoczesne nagrywanie i oglądanie dwóch różnych kanałów TV, jeżeli dołączy się twardy dysk. Na satelitach Eutelsat i Astra jest nadawanych kilkanaście kanałów 4K, co pozwoli docenić zalety obrazu 4K w porównaniu z HD.

 

Test telewizora Ultra HD

Przy codziennym oglądaniu filmów HD i SD jakość obrazu jest bardzo zróżnicowana. Skaler z marnej jakości kopii filmowej nie jest w stanie uzyskać ostrego obrazu, lepiej takie filmy wyglądają na mniejszych ekranach.Ten telewizor jest zdecydowanie przeznaczony do odtwarzania treści 4K, wtedy jakość obrazu jest bardzo dobra. Zauważalny jest efekt zwiększenia dynamiki obrazu (HDR) na materiale wideo nagranym w standardzie HDR10. Na filmie demonstracyjnym pokazującym latarnię morską rozbłyski światła były bardzo sugestywne.

Doskonałej jakości były odtwarzane zdjęcia, np. z aplikacji Sony α clock – duże zróżnicowanie odcienie szarości bieli oraz szeroka gama kolorów powodowały, że obraz stawał się bardzo plastyczny. Bardzo naturalnie wyglądały szczegóły elementów architektonicznych. W pełni walory techniki Ultra HD można było także docenić przy odtwarzaniu filmów z kamery GoPro.

Test telewizora Ultra HD

Aplikacje androidowe otwierały się szybko, odtwarzanie filmów z serwisów VOD Player i Ipla odbywało się płynnie. Największą frajdę sprawiało oglądanie filmów z serwisu VoD Netflix. Przy łączu 20 Mbit/s filmy 4K odtwarzane były płynnie. Warto korzystać z ustawień kinowych, wtedy szczególnie w ciemnych scenach pojawiło się więcej szczegółów. Dodatkowo dźwięk dobrej jakości z czterech głośników o mocy 7,5 W zwiększał emocje.

Telewizor ma także możliwość współpracy z urządzeniami mobilnymi. Po zainstalowaniu aplikacji Video & TV SideView można korzystać z przewodnika po programach, ustawiać przypomnienia i korzystać z Twittera.

Test telewizora Ultra HD
2016-12-06
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket