W styczniu 2016 nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów

W styczniu 2016 nowelizacja ustawy

W styczniu 2016 roku zacznie obowiązywać zmiana do ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Nowe przepisy mają na celu zwiększenie ochrony konsumentów. Ponadto zmiany te mogą w istotny sposób wpłynąć na działanie przedsiębiorców oraz działalność Prezesa UOKiK w zakresie egzekucji prawa ochrony konsumentów.

Niedozwolone postanowienia wzorców umów
    Zakazane jest stosowanie we wzorach umów związanych z konsumentami postanowień nieuzgodnionych indywidualnie, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami i rażąco naruszają jego interesy. Kontrola postanowień wzorców umów będzie należała do Prezesa UOKiK, a nie jak do tej pory do sądu. Prezes UOKiK będzie wydawał decyzję administracyjną o uznaniu postanowienia wzorca umowy za niedozwolony i zakazywał jego dalszego wykorzystywania.
    Konsumenci będący stronami umów zawartych na podstawie niedozwolonego wzorca umowy będą o tym informowani. Przedsiębiorca może być zobowiązany do usunięcia skutków swego działania poprzez usunięcie z umów pozostających w obrocie niedozwolonych postanowień umownych.
    Za stosowanie niedozwolonych wzorców umownych na przedsiębiorcę może zostać nałożona kara do 10 procent obrotu. Może jednak jej uniknąć, jeżeli sam zobowiąże się do usunięcia niedozwolonych wzorców umownych.

Usługi finansowe dla konsumentów
    Nowelizacja wprowadziła zakaz proponowania konsumentom nabycia usług finansowych, które nie odpowiadają ich potrzebom ustalonym z uwzględnieniem dostępnych przedsiębiorcy informacji w zakresie cech tych konsumentów oraz zakazu proponowania nabycia tych usług w sposób nieadekwatny do ich charakteru.
    Zakaz stosowania tejże praktyki ma na celu zapewnienie konsumentom ochrony przed sprzedażą usług finansowych, które w żaden sposób nie odpowiadają konsumentowi np. sprzedaż emerytom kredytu z ubezpieczeniem od utraty pracy. Należy więc analizować, czy dana usługa jest potrzebna klientom.

Naruszenie zbiorowych interesów konsumentów
    Istotnym novum jest wprowadzenie instytucji „ tajemniczego klienta” polegającej  na tym, że Prezes UOKiK będzie mógł za zgodą sądu skontrolować sposób oferowania każdego produktu lub usługi, a także procedurę zawierania umów z konsumentem. Będzie to odbywało się poprzez zbieranie niezbędnych informacji przez pracownika UOKiK, który będzie podawał się za klienta. Sposób ten będzie mógł być stosowany do wszelkich praktyk, które mogą naruszać zbiorowe interesy konsumentów.
    W przypadku naruszenia zbiorowych interesów konsumentów Prezes UOKiK wydaje decyzję w której może określić środki usunięcia trwających skutków naruszenia zbiorowych interesów konsumentów w celu zapewnienia wykonania nakazu w szczególności zobowiązać przedsiębiorcę do złożenia jednokrotnego lub wielokrotnego oświadczenia o treści i w formie określonej w decyzji.
    Ponadto dla wzmocnienia ochrony konsumentów Prezes UOKiK będzie mógł publikować w radiu, telewizji komunikaty dotyczące zachowań lub zjawisk mogących stanowić istotne zagrożenie dla interesów konsumentów. Dzięki temu konsumenci szybko zostaną ostrzeżeni przed tego typu działaniami przedsiębiorcy.

                                   

    Anna Golas
 

2016-02-25
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket