Jakie są skutki niepoinformowania konsumenta o prawie do odstąpienia od umowy zawartej na odległość?

Jakie są skutki niepoinformowania konsumenta o prawie do

Konsument kupując produkt przez internet czy od akwizytora ma czas na zastanowienie się, czy rzeczywiście potrzebuje tego produktu. Ma na to 14 dni, gdyż w tym terminie może odstąpić od umowy bez podawania przyczyny. O tym prawie musimy być poinformowani przez sprzedawcę. Jakie będą skutki, gdy sprzedawca nie poinformuje nas o prawie do odstąpienia od umowy? Czy wówczas możemy w każdej chwili zwrócić rzecz? Czy może prawo to nam nie przysługuje?

     Podstawowa zasada jest taka, że konsument który zawarł umowę na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa, może w terminie 14 dni odstąpić od niej bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów. Jeżeli po namyśle konsument stwierdzi, że chce rzecz zwrócić to taką umowę uważa się za nie zawartą i obie strony zwracają sobie wzajemne świadczenia. Kupujący oddaje rzecz, a sprzedawca zwraca pieniądze. Należy pamiętać, że nie musimy tłumaczyć się, dlaczego chcemy od umowy odstąpić.
    Jako słabsza strona umowy możemy nie wiedzieć, że takie prawo nam przysługuje. Dlatego sprzedawca ma obowiązek poinformować nas o tym. Robiąc zakupy w e- sklepie możemy zwrócić uwagę, czy informacja o prawie odstąpienia od umowy jest umieszczona. Na wielu stronach widnieje zakładka „ zasady zwrotu towaru”. Otwierając ją możemy dowiedzieć się o prawach przysługujących nam w tym względzie. Sprzedawcy raczej tego przestrzegają, gdyż w przypadku niepoinformowania nas o możliwości zwrotu produktu muszą liczyć się z negatywnymi dla nich skutkami.
   

Jakie to są skutki?
     Otóż w przypadku niepoinformowania konsumenta o prawie odstąpienia od umowy zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa termin ten zostaje wydłużony do 12 miesięcy. Oznacza to, że przez ten okres w każdej chwili możemy od umowy odstąpić bez podawania przyczyny. Jest to więc korzystne dla konsumenta, który nie wiedząc o przysługującym mu prawie nie zwrócił kupionej rzeczy w terminie 14 dni. Nie traci tego prawa. Wręcz przeciwnie termin ten zostaje wydłużony do 1 roku. Sprzedawcom nie opłaca się nie wywiązywać z nałożonych na nich obowiązków informacyjnych.
     Jednakże sprzedawca może w każdej chwili zauważyć swój błąd. Jeżeli konsument zostanie poinformowany przez sprzedawcę o prawie odstąpienia od umowy przed upływem 12-miesięcznego okresu, wówczas termin do wykonania prawa odstąpienia od umowy minie w ciągu 14 dni od dnia udzielania kupującemu informacji o tym prawie.
     Odstępując od umowy powinniśmy złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Sprzedawcy mogą je umieszczać na swoich stronach. Gotowy wzór zawarty jest w ustawie o prawach konsumenta jest to „ wzór formularza odstąpienia od umowy ” z którego dla ułatwienia możemy korzystać.
     Podsumowując, sprzedawca ma obowiązek poinformowania nas o prawie odstąpienia od umowy, gdy tego nie zrobi termin 14 dni wydłuża się do 12 miesięcy w ciągu których mamy prawo zwrócić kupioną rzecz i żądać od sprzedawcy zwrotu gotówki.
                                   

Anna Golas

2016-02-25
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket