Funkcjonalne i kompaktowe

Kompaktową parownicę ręczną możemy zabrać ze sobą w podróż. (Fot. Laurastar)

Ważne parametry

Podobnie jak tradycyjne żelazka, tak i parownice mają kilka ważnych parametrów, które wpływają na komfort użytkowania oraz ich skuteczność. Wbrew pozorom podobne modele mogą znacznie się różnić. Dlatego warto wiedzieć, czym się sugerować przy ich zakupie.

  • Moc – świadczy, oczywiście, o poborze energii urządzenia oraz wpływa na szybkość nagrzewania. Typowa parownica ma zazwyczaj moc od 800 do 1000 W. Na rynku znajdziemy modele o większej mocy – ich atutem będzie szybsza gotowość do pracy.
  • Masa – jest istotna w parownicach ręcznych i wynosi zazwyczaj ok. 1 kg. Lżejsze są parownice stojące, ponieważ sam dystrybutor pary ma mniejszą masę, a pozostałe elementy są zintegrowane w stojaku. Może to być ważna cecha dla starszych osób.
  • Wyrzut pary – typowa wartość wyrzutu pary wynosi do ok. 20 g/min. Wystarcza to do odświeżenia i uprasowania lekkiej odzieży.
  • Pojemność zbiornika – w modelach ręcznych pojemność zbiornika wynosi nawet 350 ml. Pamiętajmy jednak, że im jest ona większa i więcej wody w urządzeniu, tym większa masa. Parownice stojące mają zbiorniki o pojemności ponad 1 l.
  • Czas nagrzewania – w zależności od modelu wynosi od kilkudziesięciu sekund do 2 min. O gotowości do pracy zazwyczaj informuje świecąca lampka.
  • Długość przewodu – wpływa na komfort pracy z parownicą, zwłaszcza modelem ręcznym. Zazwyczaj jego długość wynosi od 1,8 do 3 m.

Funkcjonalne i kompaktowe

Camry CR 5020; Zelmer ZGS1100 Handy

Rozwiązania i funkcje

Podobnie jak żelazko parownica może być wyposażona w stopę grzewczą. Ułatwia ona usuwanie zagnieceń z odzieży i jest wyposażona w otwory emitujące parę. W zależności od modelu może być wykonana z rożnych materiałów. Najpopularniejszym z nich jest stal, która zapewnia gładki poślizg. Modele z wyższej półki mogą być wyposażone w stopy z powłokami ceramicznymi, podobne do tych stosowanych w żelazkach. W zależności od modelu niektóre wyposażone są w opcję regulacji ilości wyrzucanej pary, co pozwala na dopasowanie jej ilości do odświeżanych tkanin. Dla bezpieczeństwa warto wybrać parownicę z funkcją automatycznego wyłączenia. Urządzenia po określonym czasie bezczynności samo przerywa pracę.

Funkcjonalne i kompaktowe

Parownicę możemy wykorzystać także do dezynfekcji przedmiotów. (Fot. Laurastar)

Dodatki do steamerów

Do części urządzeń dołączone są specjalne końcówki, np. szczotki do grubszych tkanin, które ułatwiają odświeżanie płaszczy, czy szczotki do zbierania nitek i kłaczków lub tzw. miniprasa, służąca do robienia kantów na spodniach i wyrównywania falban, zakładek czy plis. Na wyposażeniu możemy także znaleźć nakładki do tapicerki, które świetnie sprawdzą się, jeśli chcemy odświeżyć np. kanapę czy fotele, a nawet zasłony. Z kolei nakładka do delikatnych tkanin to przydatny gadżet, jeśli mamy dużo odzieży takiej jak koronki czy z jedwabiu. Parownica może także pomóc w usuwaniu sierści zwierząt – wystarczy, że w zestawie znajdzie się specjalna nakładka z frędzlami. W zestawie z urządzeniem zazwyczaj dołączony jest także niewielki pojemnik z wyprofilowanym dziobkiem, który ułatwia wlewanie wody.

2021-07-05
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket