ASEKOL PL , ENVIROPOL PL

Asekol EVEREST Expedition

Asekol EVEREST Expedition

Przedstawiciele firmy ASEKOL PL wraz ze słynnym podróżnikiem Mateuszem Waligórą wyruszyli na wyjątkową wyprawę pod hasłem „Asekol EVEREST Expedition”. „Himalajski triathlon” będzie składał się z etapu rowerowego, pieszego i wspinaczki wysokogórskiej, a wszystko w bardzo ważnej sprawie.

Wyprawa Asekol Everest Expedition to w sumie 1200 km jazdy rowerem przez Indie, 80 km pieszej wędrówki przez Himalaje i 3484 metrów wspinaczki na Mount Everest. Biorą w niej udział podróżnicy Mateusz Waligóra i Jakub Rybicki, fotograf Marcin Kin, dziennikarz Bartek Dobroch, a także Mirosław Baściuk Dyrektor Zarządzający ASEKOL PL – partnera tytularnego wyprawy wraz z Izabelą Pakułą, kierowniczką zakładu przetwarzania elektroodpadów ENVIROPOL PL, którzy towarzyszyli Mateuszowi w jednej z części wyprawy, w drodze do bazy. 23 kwietnia 2024 roku zdobyli szczyt Lobuche East – 6117 m nad poziomem morza.

Projekt Asekol Everest Expedition łączy miłość do podróżowania i ekologii. Śmieci to temat pod Everestem niezwykle istotny i trudny. Planując Asekol EVEREST Expedition, podjęto założenie, że projekt jako całość będzie składową trzech różnych wymiarów i trzech różnych sposobów myślenia o nim. Pierwszy z nich skoncentrowany jest na edukacji w zakresie postępowania z odpadami zużytego sprzętu i baterii. Przez wiele miesięcy razem z Mateuszem Waligórą, organizatorem. wyprawy, w ramach cyklu #PiątkiZAsekol, ASEKOL.PL tworzył i przekazywał treści edukacyjne poprzez social media podróżnika. Drugi aspekt projektu to próba zwrócenia uwagi odbiorców przekazu na wpływ turystyki masowej na środowisko i nasze najbliższe otoczenie. Owocem tego sposobu myślenia o projekcie oraz obserwacji i wniosków zebranych podczas wyprawy ma być książka zawierająca zbiór spostrzeżeń i zdjęć ukazujących ten problem. Za zebranie wyjątkowych historii do książki odpowiedzialny będzie autor bestsellerowych książek górskich – Bartek Dobroch. Turyści, himalaiści, a także miejscowi zostawiają w dolinie, u stóp najwyższych gór świata tony śmieci. Większość z nich nie opuszcza doliny. Mimo tego, że temat śmieci w tym miejscu świata obecny jest w mediach od lat, co inspiruje rozmaite akcje sprzątania podnóży Everestu. Wystarczy jednak odejść kawałek od głównego szlaku trekkingowego, aby zobaczyć sterty śmieci, niekiedy niedopalonych, bo miejscowi, zwłaszcza poza sezonem albo poza zasięgiem wzroku turystów (nie zawsze poza zasięgiem ich węchu) mają zwyczaj ich spalania. Niezależnie czy to papier, tektura, czy też plastik a nawet inne tworzywa. Trzecim wymiarem jest wyprawa.

Trzymamy kciuki za powodzenie wyprawy i szczęśliwy powrót całej ekipy.

Asekol-EVEREST-Expedition-2
2024-06-04
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket