ELECTRO-SYSTEM , REMONDIS

Wyzwania w obszarze zbierania ZSEE

Wyzwania

Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (ZSEE) nakłada na tzw. wprowadzających sprzęt, czyli producentów i importerów nowych urządzeń, szereg obowiązków. Jednym z podstawowych jest obowiązek osiągniecia minimalnych poziomów zbierania, które zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 13 grudnia 2022 r. w sprawie metody oraz szczegółowego sposobu obliczania minimalnego rocznego poziomu zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Zgodnie z rozporządzeniem dla większości grup produktowych wprowadzający jest zobowiązany do osiągniecia co najmniej 65 proc. poziomu zbierania zużytego sprzętu w odniesieniu do masy średniorocznego wprowadzenia nowych urządzeń na rynek w ostatnich trzech latach. Inaczej mówiąc, jeśli w poprzednich trzech latach wprowadzający wprowadził na rynek średnio 100 ton rocznie, w bieżącym roku musi wykazać się zbiórką na poziomie 65 ton. W przypadku nieosiągnięcia minimalnych poziomów zbierania wprowadzający będzie musiał uiścić tzw. opłatę produktową w wysokości 1800 zł za każdą brakującą tonę ZSEE.

Współpraca z organizacją odzysku

W celu realizacji obowiązków w zakresie ROP wprowadzający najczęściej wybierają formułę współpracy z organizacją odzysku. Jest to wygodna i bezpieczna forma realizacji obowiązku, korzystna także z finansowego punktu widzenia. Grupa REMONDIS oferuje rozwiązanie w tym zakresie i w ramach kompleksowej oferty dla wprowadzających na polski rynek sprzęt elektryczny zapewnia poprzez organizacje ELECTRO- -SYSTEM i Eko-Punkt wykonanie ustawowych obowiązków, m.in. w zakresie osiągniecia minimalnych poziomów zbierania. Dzięki największej sieci zbierania w Polsce grupa REMONDIS jest w stanie zapewnić rzetelne i pewne wykonanie obowiązków w zakresie zbierania ZSEE, a tym samym unikniecie ryzyka zapłaty opłat produktowych. Dodatkowym atutem grupy jest największa w Europie sieć zakładów przetwarzania elektroodpadów, w tym dwa zakłady zlokalizowane w Polsce o łącznych pozwoleniach na przetwarzanie 70 tys. ton ZSEE rocznie.

Dzięki potencjałowi Grupy REMONDIS, wykorzystaniu efektu synergii oraz sprawnej logistyce system zbierania elektroodpadów tworzony przez REMONDIS w Polsce od 2005 r. działa sprawnie i efektywnie na terenie całego kraju. Od początku działalności w zakładach REMONDIS w Polsce przetworzonych zostało blisko 350 tys. ton zużytych urządzeń i baterii. Wdrożone systemy informatyczne zapewniają poufność informacji, szybki obieg dokumentów oraz sprawną współpracę wszystkich działów spółki zaangażowanych w pozyskanie odpadów.

Rozwiązanie na przewagę popytu nad podażą

W ostatnich miesiącach, z uwagi na sytuację gospodarczą i geopolityczną, znaczne spowolnienie gospodarcze oraz niepewność związaną z wojną w Ukrainie, widoczna jest na rynku zbierania odpadów z ZSEE rosnąca przewaga popytu nad podażą. Dostępność odpadów na rynku zmniejsza się. Zbierający ZSEE, z uwagi na podpisane roczne zobowiązania w stosunku do organizacji odzysku i wysokie kary za brak realizacji kontraktów, aktywnie poszukują nowych dostawców ZSEE, najczęściej wykorzystując argumenty cenowe. Dzięki zaangażowaniu, doświadczeniu i pracy zespołowej pracowników Działu Handlowego REMONDIS Electrorecycling, a także przyjętej i realizowanej strategii zakupowej, pomimo bardzo trudnych warunków rynkowych i konkurencji, cele spółki w zakresie ilości zbieranych odpadów są realizowane. Kierowanie i motywowanie zespołu do wytężonej pracy w tak trudnych warunkach rynkowych wymaga od osób zarządzających zespołem wiedzy nie tylko z zakresu rynku i odpadów, ale także zarządzania zespołem, motywacji i komunikacji. REMONDIS Electrorecycling w bieżącym roku przeprowadził cykl szkoleń dla pracowników wszystkich szczebli w celu podniesienia kompetencji zespołu i wsparcia swoich pracowników w codziennej pracy. W szkoleniach z budowania konkurencyjności przedsiębiorstwa, komunikacji oraz zarządzania projektami brali udział wszyscy pracownicy Działu Handlowego, co przełoży się z pewnością na jeszcze większą efektywność podejmowanych działań.

Znaczenie kosztów zbierania odpadów

Znaczenie kosztów

Warto podkreślić, że koszty zbierania odpadów są istotną składową oferty zakładów przetwarzania dla organizacji odzysku. Mają zatem bezpośrednie przełożenie na ofertę ELECTRO-SYSTEM dla producentów i importerów sprzętu AGD w zakresie obowiązków związanych z ZSEE. REMONDIS Electrorecycling nieustannie dąży do zminimalizowania tych kosztów, aby oferta grupy REMONDIS dla wprowadzających była z jednej strony była bezpieczna i pewna, z drugiej konkurencyjna kosztowo. W celu optymalizacji kosztów pozyskania ZSEE rozwijane są autorskie projekty zbiórkowe, skierowane bezpośrednio do posiadaczy odpadów. REMONDIS Electrorecycling realizuje programy zbiórkowe, które są także potrzebne społecznie, niosąc korzyści zarówno dla lokalnych społeczności, jak i dla środowiska. Przykładami takich projektów są jedyny ogólnopolski program bezpłatnych odbiorów wielkogabarytowego AGD prosto z domu DECYDUJESZ.pl lub eko- -PROFIT, w którym NGO aktywnie podnoszą świadomość ekologiczną społeczeństwa przez organizację zbiórek ZSEE. Dzięki nieustannej pracy Działu Handlowego nad zwiększaniem masy zbieranych odpadów oraz optymalizacją kosztu ich pozyskania oferta grupy REMONDIS jest atrakcyjna. Co roku grono naszych klientów powiększa się i jak dotąd z oferty ELECTRO-SYSTEM skorzystało już ponad 1000 firm.

Kamil Obcarski zastępca dyrektora Działu Handlowego REMONDIS Electrorecycling Sp. z o.o.

2023-08-01
promocja
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket